facebook

Czy jesteśmy gotowi?

Przedszkola, szkoły oraz uczelnie wyższe będą zamknięte co najmniej do świąt Wielkanocy. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Jarosław Gowin - zaapelował nawet o obrony prac dyplomowych on-line. Natomiast Ministerstwo Edukacji Narodowej w obliczu przedłużenia zamknięcia oświaty, informuje, że za zdalne nauczanie będą odpowiedzialni dyrektorzy.


Co zatem z tego wynika?

 

Dyrektor, będzie zobowiązany do przygotowania w konsultacji z nauczycielami tygodniowych planów zajęć, Jak się jednak okazuje, w trakcie doboru lekcji będzie musiał mieć na uwadze kilka czynników. Są to: równomierne obciążenie ucznia lekcjami w trakcie dnia, zróżnicowanie zajęć oraz możliwości psychofizyczne uczniów.

 

Wypada jednak zadać pytanie, co zrobić w przypadku, gdy uczeń nie ma komputera lub Internetu. Minister Edukacji Narodowej zapowiedział, że materiały do zdalnego nauczania otrzymają ze szkoły w formie papierowej. Pomoce mają zostać rozesłane pocztą albo kurierem.


Redkacja: W jaki sposób Urząd Miasta wraz z podlegającymi mu placówkami oświatowymi ma zamiar dostarczyć uczniom bez dostępu do komputera lub Internetu?


Naczelnik Wydziału Edukacji - Aneta Rosłoń-Nowak: Z dyrektorami naszych szkół jesteśmy w ciągłym kontakcie. Informacje o możliwościach sprzętowych uczniów mają zbierać wychowawcy. Później szkoła powinna skontaktować się z rodzicem w sprawie przekazania materiałów. Wszelkie informacje wraz z rozporządzeniami dyrektorów szkół rodzice powinni mieć w dzienniku elektronicznym. Miejmy nadzieję, że obecna sytuacja pozwoli nam przetrzeć szlaki zdalnego nauczania.

 

O sytuacji w oświacie porozmawialiśmy także z Małgorzatą Widerą - radną, przewodniczącą komisji Oświaty i Sportu, dyrektor Szkoły Podstawowej w Michałowicach.

 

Redakcja: Czy szkoły, nie tylko z naszego regionu, ale też w całej Polsce, są przygotowane do nauczania zdalnego? Jakby Pani opisała obecną sytuację?

 

Małgorzata Widera: W moim odczuciu nie jesteśmy na to przygotowani. Paradoksalnie nie jest to spowodowane przez uczniów. Wielu nauczycieli ma po raz pierwszy styczność z tego typu nauczaniem. Sama u nas w szkole prowadzę szkolenia w małych grupkach, które mają wdrożyć moich belfrów w zasady nauczania zdalnego.


Redakcja: Jaki sposób prowadzeni lekcji zdalnych jest w Pani odczuciu najpopularniejszy?

 

Małgorzat Widera: Trudno powiedzieć. Nauczyciele starają się wybierać najłatwiejsze oprogramowania. Najczęściej są to komunikatory wideo. Tutaj pojawia się kolejny problem. Chociaż jeszcze takich uwag nie słyszałam od swoich nauczycieli, to jasnym jest, że uczniowie będą chcieli wykorzystać przewagę technologiczną, strojąc sobie żarty. Niestety nikt nas na taką ewentualność nie przygotował. Z drugiej strony trudno określić, ile osób faktycznie nie ma dostępu do komputera. Przecież w domach często jest więcej dzieci niż sprzętu informatycznego.

 

To jednak nie koniec nowości. Ministerstwo Edukacji chce, żeby próbne egzaminy ósmoklasistów i maturalne odbyły się przez Internet. Według resortu, taki zabieg ma dać możliwość uczniom i abiturientom do sprawdzenia swoich umiejętności przed najważniejszymi sprawdzianami. Próbny egzamin ósmoklasisty ma odbyć się między 30 marca, a 1 kwietnia. Próba generalna przed egzaminem dojrzałości, została zaplanowana w terminie od 2 do 8 kwietnia.

 

artykuł redakcji serwisu informacyjnego "Panorama - Informacje z Regionu"

chcesz zgłosić nam interesujący temat? Napisz do nas: redakcja@telkab.pl