facebook

Uwaga na oszustów!

Zapomnijcie o wyłudzeniach metodą na policjanta czy wnuczka. Oszuści, korzystając okazji wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego zaczęli stosować nową metodę „na koronawirusa”.  Zaledwie kilka godzin po wprowadzeniu specustawy dotyczącej walki z epidemią, na telefony zaczęły przychodzić z pozoru wiarygodne wiadomości SMS:

 

„Zgodnie z specustawa dt koronawirusa wszyscy obywatele RP beda szczepieni. Z refundacja koszt wynosi 70 PLN. Oplac, aby uniknac kolejek” - pisownia oryginalna.


Wiadomość została opatrzona linkiem, przez który można dokonać opłaty. Drugą popularną wiadomością jaką otrzymali Polacy, była informacja jakoby państwo miało przekazać środki z naszych rachunków bankowych do rezerw krajowych NBP. Po zalogowaniu się do linku umieszczonego w SMS-ie, mielibyśmy możliwość zachowania 1000 złotych.

 

Komenda Główna Policji informuje - nie otwierajmy linków z nieznanych stron internetowych, nie odpowiadajmy na podejrzane SMS-y, pamiętajmy, że Ministerstwo Zdrowia, a także służby nie zwracają się przez SMS-y i e-maile z informacjami o płatnych usługach.

 

komunikat policji - tutaj

 

Eksperci alarmują, aby przed metodą „na koronawirusa” przestrzec przede wszystkim seniorów, którzy statystycznie są najbardziej podatną grupą na tego typu wyłudzenia.

 

Warto pamiętać, że wszystkie ministerialne strony znajdują się pod adresem www.gov.pl i tam należy szukać wiarygodnych informacji.

 

artykuł redakcji serwisu informacyjnego "Panorama - Informacje z Regionu"

chcesz zgłosić nam interesujący temat? Napisz do nas: redakcja@telkab.pl