facebook

Rozmowa z wiceprzewodniczącą Rady Miasta

Coraz większymi krokami zbliżają się wybory na urząd Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Niestety,  nic nie wskazuje na to, że w obliczu klęski, jaką faktycznie jest epidemia koronawirusa w naszym kraju, wybory się nie odbędą. Potwierdzić może to fakt zmian w kodeksie wyborczym, jakie przegłosowali rządzący. Część włodarzy gmin z całego kraju nie kryje frustracji i zaniepokojenia tym faktem. O opiniach głów gmin naszego regionu na temat przeprowadzenia majowych wyborów pisaliśmy tutaj.


O trudnej sytuacji samorządów i radnych, którzy ślubowali troskę o bezpieczeństwo mieszkańców porozmawialiśmy z wiceprzewodniczącą Rady Miasta - Elizą Kurzelą.


Redakcja: Czy prowadziliście Państwo rozmowy z Radą Miasta na temat wspólnego stanowiska względem majowych wyborów?


Eliza Kurzela: Rozmawiałam z częścią radnych w sprawie wspólnego stanowiska rady miasta. Kroki w tej sprawie podjęliśmy z radnym Olgierdem Lewanem. Niestety jesteśmy tylko ludźmi i nie z każdym mamy możliwość się skontaktować.


Redakcja: Radni, to grupa, która powinna mieć najlepszy kontakt z mieszkańcami swoich osiedli. Jak opisałaby Pani ich nastroje?

 

Eliza Kurzela: Mieszkańcy (Ci, z którymi miałam przyjemność rozmawiać) nie koncentrują się na wyborach, ale na tym czy nie stracą pracy oraz kiedy ich dzieci będą mogły wrócić do szkoły czy przedszkola. Wybory zostały zepchnięte na dalszy plan. W tej chwili najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa najbliższym i spokojnej nauki dzieciom.


Redakcja: Jakiś czas temu w wywiadzie z nami prezydent zaznaczył, że niepokoi się o zdrowie mieszkańców, którzy w maju pójdą do urn. Czy taka reakcja wystarczy, czy może oczekujecie od prezydenta bardziej stanowczego komunikatu?


Eliza Kurzela: Zamartwianie się nie prowadzi do rozwiązania żadnego problemu. Trzeba przedstawić konkrety - tak jak robią to włodarze okolicznych gmin, np burmistrz Podkowy Leśnej zaproponował radnym przeznaczenie środków dla szpitala zachodniego na zakup kardiomonitorów. Nie oczekuję od Prezydenta cudów, ale rzetelnego informowania mieszkańców o podjętych działaniach. Niestety w komunikatach Prezydenta brakuje mi przede wszystkim... treści. Zdjęć w maskach, bez masek, w parku, czy na przystanku mi nie brakuje.


Redakcja: Jak wskazują eksperci - do maja nie ma szans na uporanie się z epidemią. Kroki podejmowane przez władzę jednak wskazują na to, że wybory się odbędą. W jaki sposób samorządy mogą dać wyraz swojego zaniepokojenia sytuacją?

 

Eliza Kurzela: Samorządy mogą jedynie wyrazić swoje stanowisko. Nie doradzę prezydentowi odważnego posunięcia, jakim jest obywatelskie nieposłuszeństwo i nieprzeprowadzenie wyborów z uwagi na ryzyko narażenia mieszkańców na niebezpieczeństwo zarażenia się wirusem. To wiązałoby się z kolei z odpowiedzialnością samego prezydenta i ryzykiem zastąpienia go przez komisarza nominowanego przez partię rządzącą. A tego byśmy chyba nie chcieli, prawda?

 

Redakcja: Jakie jest stanowisko prezydium rady miasta w sprawie zbliżających się wyborów?

 

Eliza Kurzela: Nie chciałabym odpowiadać za kolegów. Moim zdaniem wybory nie odbędą się 10. maja br, bowiem nie jest możliwe, aby zagwarantować obsadę komisji wyborczych, gwarantującą rzetelne przeprowadzenie wyborów. Nie jest też możliwe zapewnienie wszystkim środków ochrony osobistej oraz np. jednorazowych długopisów czy dezynfekcji lokali wyborczych. Dotacja dla samorządów nie wystarczy na pokrycie tych dodatkowych wydatków. Zresztą kto zdecyduje się za miesiąc iść do lokalu wyborczego, widząc co dzieje się na analogicznym etapie epidemii w innych krajach? Frekwencja wyborcza byłaby rekordowo niska. Kto chciałby być prezydentem "wybranym przez koronowirusa"? Ale nie mi to oceniać. Teraz należy współpracować ze sztabem kryzysowym i dobrze wydawać, ograniczone przecież, środki publiczne na zapewnienie ochrony naszym mieszkańcom podczas epidemii. Już wiemy, że maseczki nie były udanym pomysłem. Mam nadzieję, że dalszych tego typu błędów nie będzie. A prezydent będzie rozważnie korzystał z uprawnień jakie przyznaje mu ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

 

artykuł redakcji serwisu informacyjnego "Panorama - Informacje z Regionu"

chcesz zgłosić nam interesujący temat? Napisz do nas: redakcja@telkab.pl