facebook

Jak to będzie wyglądać?

Gdybyśmy 6 kwietnia mieli do czegoś porównać, to zdecydowanie byłaby, to przejażdżka rollercoasterem. Wszystko za sprawą trzeciego dnia IX posiedzenia Sejmu Rzeczpospolitej. Prawo i Sprawiedliwość przegłosowało ustawę, wedle której majowe wybory miałyby się odbyć wyłącznie drogą pocztową.

 

Wrócimy jednak do samego początku. Pierwszym zaskoczeniem dnia była deklaracja Premiera, który zapowiedział, że według ekspertów szczyt zachorowań na koronawirusa ma nastąpić na przełomie maja i czerwca. Później wicepremier Jarosław Gowin złożył dymisję - mówi się, że osią niezgody na linii Minister Szkolnictwa Wyższego - Jarosław Kaczyński, był brak aprobaty Gowina w sprawie przeprowadzenia majowych wyborów - rekomendując na swoje stanowisko Minister Rozwoju Jadwigę Emilewicz.


Następnie stało się coś, czego nie przewidział nikt - Prawo i Sprawiedliwość przegrało głosowanie w sprawie wyborów korespondencyjnych. Jak się jednak później okazało, jeden z posłów partii rządzącej oddał głos „za”, ale system go nie zaliczył, dlatego później dokonano reasumpcji głosowania, co ostatecznie przełożyło się na przyjęcie uchwały o wyborach korespondencyjnych przez sejm.


Jak zatem mogą wyglądać wybory prezydenckie?


Za dostarczenie kart wyborczych wszystkim upoważnionym do głosowania będzie odpowiadała Poczta Polska. Formularze powinny trafić do wyborców między 3 a 9 maja - „w terminie przypadającym od siedmiu dni do dnia przypadającego przed dniem wyborów”

 

Jak będzie wyglądał pakiet wyborczy i co z nim zrobić?


W skład „zestawu” wyborczego wejdą: karta, oświadczenie i dwie koperty. Mówiąc ściślej otrzymamy kartę do głosowania, oświadczenie o osobistym oraz tajnym oddaniu głosu i kopertę zwrotną.

 

Głos będziemy oddawać w następujący sposób: zaznaczamy naszego kandydata na karcie do głosowania, następnie wkładamy ją do wskazanej koperty i zaklejamy. Pakiet wkładamy do koperty zwrotnej razem z wypełnionym oświadczeniem. Później należy wrzucić kopertę do skrzynki pocztowej na terenie miasta.

 

Uwaga karta zostanie uznana za nieważną, jeżeli w kopercie zwrotnej będzie brakowało oświadczenia o osobistym i tajnym głosowaniu lub gdy na wspomnianym oświadczeniu nie wpiszemy swojego imienia, nazwiska oraz numeru PESEL. Głos nie będzie liczony również w przypadku nie zaklejenia koperty do głosowania.

 

artykuł redakcji serwisu informacyjnego "Panorama - Informacje z Regionu"

chcesz zgłosić nam interesujący temat? Napisz do nas: redakcja@telkab.pl