facebook

Społeczna pomoc w trudnym czasie

Koronawirus jest najbardziej niebezpieczny dla seniorów. Wiemy to z różnego rodzaju kanałów komunikacji -  programów telewizyjnych, stron internetowych  czy audycji radiowych. Zalecenia płyną ze środowiska medycznego oraz Ministerstwa Zdrowia.

 

Jak zatem zadbać o siebie w tym trudnym czasie nie ruszając się z domów?

 

Jak się okazuje również w Pruszkowie ruszyła oddolna inicjatywa społeczna, która może być rozwiązaniem tego problemu.

 

Pomysłodawcą lokalnej akcji WIDZIALNA RĘKA - PRUSZKÓW pomagam #koronawirus, jest  mieszkanka Pruszkowa Monika Redyk. W czasie stanu zagrożenia epidemiologicznego powstała  fejsbukowa grupa, której celem jest pomoc seniorom w zakupach czy realizacji recept. W rozmowie z pomysłodawczynią zapytaliśmy o genezę grupy.

 

Monika RedykNa którejś pruszkowskiej grupie spotkałam się z kilkoma postami odnośnie ostrożności, wsparcia starszych i samotnych. Tak naprawdę to była decyzja spontaniczna, podparta świadomością, iż WIDZIALNA RĘKA to tak naprawdę akcja ogólnopolska, ale nie była jeszcze wtedy znana w Pruszkowie. Założenie grupy zajęło dwie minutki, a ludzie sami zaczęli się zgłaszać i ofiarować pomoc.

 

Działalność grupy nie kończy się jednak na zakupach. Podczas przeglądania forum łatwo dostrzec ogłoszenia grzecznościowe, w których mieszkańcy Pruszkowa oferują między innymi wyprowadzanie zwierząt na spacery, czy pomoc w opłacie rachunków. Również Telewizja Kablowa TEL-KAB zwraca się do osób młodych we wpisach w mediach społecznościowych o wsparcie seniorów w zakresie regulowania należności za pośrednictwem e-bankowości.

 

Telewizja Kablowa TEL-KAB: Macie w gronie swojego bliskiego otoczenia starszego sąsiada, babcię, dziadka? Jest duże prawdopodobieństwo, że należą do grona osób, które często nas odwiedzają dokonując płatności gotówkowych za telewizję (...) Nasza kasa jest nieczynna do odwołania, a seniorzy z natury są sumienni i terminowi. Niepokoi ich fakt, że mogą się opóźnić w płatnościach. Mimo, że każdy z nich ma indywidualny numer rachunku do wpłat, obawiają się nowych technologii i nie używają internetu. Pomóżmy im w płatnościach on-line, żeby pozostali w domach i nie udawali się na pocztę czy do banku.

 

W tym momencie do grupy WIDZIALNA RĘKA - PRUSZKÓW pomagam #koronawirus należy prawie 1000 osób, jak zdradza Monika Redyk ma ona już za sobą pierwsze sukcesy.

 

Monika Redyk: Oczywiście otwarcie grupy ma być  kontynuacją ogólnopolskiej akcji, która w moim przekonaniu jest wyrazem ogromnej solidarności wszystkich mieszkańców i przejawem wzajemnej wrażliwości.

Za nami już pierwsze sukcesy wzajemnej pomocy, odnotowaliśmy już ponad 10 przypadków w ciągu ostatnich kilkunastu godzin, mam nadzieję, że to dopiero początek.”

Każdej osobie z grupy, której udało się pomóc seniorom w tym ciężkim dla nich okresie należą się wielkie brawa.

 

artyłuł redakcji serwisu informacyjnego "Panorama - Informacje z Regionu"

 

chcesz zgłosić nam interesujący temat? Napisz do nas: redakcja@telkab.pl