facebook

Ogólnopolska akcja "Studenci Uczniom"

Tymczasowe zawieszenie oświaty, jak łatwo się domyślić najbardziej uderza w uczniów, którzy od września przygotowywali się do egzaminów końcowych. Marzec i pierwsza połowa kwietnia, to czas szczególny przede wszystkim dla maturzystów. To właśnie w dużej mierze egzamin dojrzałości zadecyduje o ich najbliższej przyszłości. Niestety ze względu na nauczanie zdalne wiele ważnych kwestii może umknąć uwadze abiturientów, niewspominając o trudnościach związanych z komunikacją na linii nauczyciel-uczeń.

 

Na szczęście na pomoc maturzystom przyszli ich straci koledzy, którzy postanowili zorganizować ogólnopolską akcje - „Studenci Uczniom”


Na ich facebookowej stronie czytamy:


„Jesteśmy w trakcie prawdziwej próby, na którą pandemia koronawirusa wystawiła polski system edukacji. Na gwałt wprowadzany e-learning niema jak nadążyć za wyzwaniami, z jakimi na co dzień uczniowie borykają się w szkołach. Bo jak tu z dnia na dzień o rozbiorach uczyć się nie na szkolnej mapie, a z kamerką na Skypie? Jak skupić na logarytmach, kiedy brat obok chce zagrać na kompie? Jak przyswajać Herberta, gdy mama woła na herbatkę?

Jesteśmy studentami, którzy jeszcze niedawno sami uczyli się w szkołach, pochłaniali te same porcje podstawy programowej. Jesteśmy świadomi sytuacji wokół nas i chcemy uczniom, którzy potrzebują pomocy nawet w najprostszych zadaniach, pomóc całym sercem. Nieważne, czy to powtórka do matury, testu ósmoklasisty, czy (w końcu!) wzięcie się za odkładany na półkę okres w historii bądź przyswajanie tabliczki mnożenia.
 Wyciągamy do was ręce jako dawni uczniowie do uczniów, oferując koleżeńską, bezpłatną oczywiście, internetową pomoc w nauce. Korki na Skypie, sprawdzenie rozprawki na WOS czy pomoc z trudnym działem z majzy, pomożemy!” - pisownia oryginalna

 

Redakcja: Czy moglibyście uchylić rąbka tajemnicy i powiedzieć nam kto jest inicjatorem akcji?

 

Studenci Uczniom: Inicjatorami całego przedsięwzięcia są studenci z Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego - w tej chwili zrzeszamy do udzielania pomocy potrzebującym uczniom studentów z ośrodków akademickich w całym kraju.


Redakcja: Z jakim odzewem się spotkaliście ze strony uczniów? Liczby na Facebooku sugerują, że był ogromny.

 

Studenci Uczniom: Projekt ruszył 20.03. Od tamtej pory zgłosiły się do nas setki studentów oraz uczniów chcących uczestniczyć w akcji. Odzew ogromnie pozytywnie nas zaskoczył - jego wielkość była dla nas o tyle zaskakująca, że w tym momencie nasz zespół koordynujący powiększył się o nowe osoby. Nie jesteśmy w stanie wyrazić naszego zachwytu nad tym, jak wiele znalazło się chętnych osób gotowych do bezpłatnego wsparcia zdalnej edukacji i pomocy swoim młodszym kolegom.

 

Redakcja: Z jakich dziedzin nauki jesteście w stanie udzielić pomocy?

 

Studenci Uczniom: W tym momencie udzielamy pomocy nie tylko ze standardowych przedmiotów szkolnych, takich jak język polski, matematyka czy powszechny w polskich szkołach język angielski - w szeregach naszych korepetytorów znajdują się także osoby chętne do współpracy nad językami włoskim, francuskim i łaciną, udzielą pomocy także z matury międzynarodowej IB, historii sztuki czy muzyki, kształcenia słuchu bądź nawet nauki gry na instrumencie. Zgłaszają się do nas nie tylko abiturienci, lecz także rodzice uczniów szkół podstawowych.


Redakcja: Czy za akcją stoi jakaś organizacja zrzeszająca studentów? Niejednokrotnie samorządy jednostkowe organizowały szereg wykładów, których celem było przygotowanie abiturientów do matury.

 

Studenci Uczniom: "Studenci Uczniom" to inicjatywa oddolna wychodząca od grupy znajomych studentów, nie działamy jako organizacja studencka w ramach Uniwersytetu Warszawskiego, także nie należymy do zespołu wymienionych akcji powtórek do matury - stanowimy platformę, która w czasie kwarantanny ma na celu odciążenie nauczycieli w edukacji zdalnej oraz wspomaganie uczenia się uczniów, którzy nie radzą sobie z konkretnych przedmiotów szkolnych - warto zaznaczyć, że wspomagamy, ale nie wyręczamy w zadaniach.

 

Redakcja: W takim razie jeszcze ostatnie pytanie. Zapewne po przeczytaniu artykułu wielu uczniów z naszego regionu będzie chciało skorzystać z waszej pomocy. Gdzie mają się w takim przypadku zgłosić?


Studenci Uczniom: Najprościej do nas dotrzeć w celu uzyskania wsparcia bądź chęci jego udzielenia, pisząc do nas w wiadomości prywatnej na Facebooku.


W imieniu komitetu założycielskiego „Studenci Uczniom”, wywiadu udzielił nam Aleksander Ciślak.


O komentarz dotyczący akcji poprosiliśmy także Przewodniczącego Samorządu Studentów.

 

Kamil Bonas: Cieszę się, że taka akcja wyszła właśnie od studentów UW. Jako najlepszy uniwersytet w Polsce musimy dawać przykład innym. Z tego miejsca chciałbym zaznaczyć, że w razie potrzeby samorząd UW zrobi wszystko, aby pomóc w rozpropagowaniu akcji. Oczywiście z uszanowaniem tego, że jest to oddolna inicjatywa.

 

Do wzięcia udziału w akcji zachęcani są wszyscy uczniowie. Jak zapewniają „Studenci Uczniom” - jesteśmy po to, żeby wam pomóc.

 

artykuł redakcji serwisu informacyjnego "Panorama - Informacje z Regionu"

chcesz zgłosić nam interesujący temat? Napisz do nas: redakcja@telkab.pl