facebook

Lista rekomendacji dla branży handlowej

Mimo pandemii koronawirusa, sklepy czy apteki w dalszym ciągu pozostają otwarte. Trudno obecnie wyobrazić sobie sytuacje, w której doszłoby do ich zamknięcia. Obecnie wchodząc do wielu sklepów możemy zobaczyć przy kasach ścianki z pleksi, a nawet naklejki podłogowe sugewrujące kupującym zachowanie odstępu w kolejce. Większość kasjerów obsługuje klientów w rękawiczkach.


Na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego pojawiła się lista rekomendacji dla branży handlowej, dzięki której uda się ograniczyć do minimum możliwość zakażenia koronawirusem. Znajdziemy w niej listę 10 zasad, których powinno się przestrzegać.

 

Należy zachować bezpieczną odległość od rozmówcy. Jest to od 1 do 1,5 metra.


Za zakupione produkty powinniśmy płacić transakcjami bezgotówkowymi: kartą (najlepiej pay passem), telefonem komórkowym lub smartwatchem.

 

Pracownicy powinni regularnie i dokładnie myć ręce wodą z mydłem lub dezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%)

 

Sprawdzić, czy pracownicy mają dostęp do miejsc, w których mogą umyć ręce.

 

Zainstalować dozownik z środkiem antybakteryjnym w widocznych miejscach i kontrolować czy płyn dezynfekujący jest systematycznie uzupełniany.

 

Wywiesić w widocznym miejscu informację, o tym jak skutecznie myć ręce. Na przykład taką jak ta. [https://gis.gov.pl/zdrowie/zasady-prawidlowego-mycia-rak/]


Skontrolować wiedzę pracowników o zasadach bhp.

 

Rekomenduje się, aby podczas wizyt w placówkach handlowych NIE DOTYKAĆ dłońmi twarzy.


Podczas kaszlu lub kichania powinno się zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, którą należy jak najszybciej wyrzucić do zamkniętego pojemnika na śmieci, po czym umyć ręce wedle zaleceń GIS. Ważnym jest także brak strachu przed zwrócenim uwagi osobie, która nie stosuje się do zasad.

 

Pomieszczenia handlowe powinny być systematycznie dezynfekowane.

 

Na sam koniec GIS poinformował, że nie zaleca się noszenia maseczek ochronnych przez osoby zdrowe.

artykuł redakcji serwisu informacyjnego "Panorama - Informacje z Regionu"

chcesz zgłosić nam interesujący temat? Napisz do nas: redakcja@telkab.pl