facebook

Senat przyjął poprawki

We wtorek 31 marca nad ranem, Senat Rzeczpospolitej Polskiej przyjął ponad sto poprawek do ustaw tworzących tak zwaną tarczę antykryzysową, czytam na portalu senat.gov.pl. Z pakietu ustaw przedstawionych na VIII posiedzeniu sejmu tej kadencji, wyłączyli między innymi zmiany w kodeksie wyborczym, które skomentował tutaj politolog - Andrzej Wojewoda.

 

Tak decyzje senatu podsumował marszałek - Tomasz Grodzki.

 

"Z powodu oczekiwań społeczeństwa senatorowie dokonali pewnej selekcji i podczas tego posiedzenia wprowadzili te poprawki, które uważali za najbardziej kluczowe. Była zgodna wola, że aby ta tama antywirusowa była coraz szczelniejsza, będą potrzebne kolejne inicjatywy ustawodawcze”

 

Jak się jednak okazało, parlament nie przyjął większości najważniejszych poprawek, zaproponowanych przez senatorów. Przypomnijmy, że senat jest izbą, w której Prawo i Sprawiedliwość nie ma większości, co od dłuższego czasu eskaluje konflikt na linii senat-rząd. Niżej umieszczamy poprawki, które między innymi, nie zostały przyjęte przez sejm.

 

1. Zasiłki dla rodziców odpowiedzialnych za dzieci w wieku 8-12 lat, na czas zawieszenia zajęć w szkołach.
 

2. 20 mld zł ze środków UE na poprawę sytuacji finansowej służby zdrowia (zabezpieczenie medyczne, respiratory, dodatkowe wynagrodzenia).
 

3. Testy dla służb medycznych: lekarzy, ratowników, pielęgniarzy, laborantów, sanitariuszy, pielęgniarek.
 

4. Pakiet bezpieczeństwa dla funkcjonariuszy, osób szczególnie zagrożonych koronawirusem z racji wykonywanego zawodu.
 

5. Zwolnienia z ZUS dla małych przedsiębiorstw.
 

6. Pomoc dla firm w czasie postojowego, w tym zaangażowanie państwa w ratowanie miejsc pracy.
 

7. Odłożenia rat kredytów i rat leasingowych dla osób fizycznych i podmiotów gospodarczych, znajdujących się w trudnej sytuacji na skutek pandemii.
 

8. Pomoc dla pedagogów, twórców kultury, instytucji artystycznych, ale także samorządów w związku z poniesieniem kosztów odwołanych przedsięwzięć: premier, festiwali, koncertów, zajęć edukacyjnych (system rekompensat).
 

9. szybszy zwrot VAT-u dla podmiotów w sytuacjach kryzysowych.

 

Więcej informacji dotyczących projektu „tarczy antykryzysowej” znajdziecie tutaj

 

artykuł redakcji serwisu informacyjnego "Panorama - Informacje z Regionu"

chcesz zgłosić nam interesujący temat? Napisz do nas: redakcja@telkab.pl