facebook

Brwinowski podcast edukacyjny

Od zeszłego roku brwinowski Dworek Zagroda, stał się domem pszczół murarek, nazywanych także samotnymi. W okresie wiosenno-jesiennym mieszkańcy, uczniowie oraz sympatycy pszczół mogli brać udział w szeregu ciekawych wykładów i warsztatów, na których między innymi budowali autorskie domki dla brwinowskich pszczół. Projekt swoim patronatem objął Arkadiusz Kosiński.

 

Materiały o pszczołach w Panoramie:

 

W czwartek 19. marca projekt Pszczoły w ogrodzie przy Zagrodzie przeniósł się do Internetu w formie podcastu i zostanie tam na dłużej. Kolejne odcinki Pszczelich Wieści będą publikowane raz w tygodniu, a program poprowadzą - pszczelarz Jakub Jaroński i jedenastoletni Franciszek Zawadzki.

 

Redakcja: Czy decyzja o stworzeniu podcastu została podyktowana wprowadzeniem stanu epidemicznego w Polsce, czy może planowaliście taki program już wcześniej?

 

Franek: Z jednej strony tak, ale też chcieliśmy, żeby więcej osób zainteresowało się pszczołami.

 

Jakub: Pierwszy odcinek dotyczy wiosny i warozy. Odnosi się to do pszczół miodnych. W podcaście opowiedzieliśmy, jak budzą się do życia na wiosnę oraz - uwaga - jakie mają problemy z chorobami i wirusami.

 

Redakcja: Ile czasu zajmuje wam przygotowanie takiego podcastu?

 

Franek: Myślę, że nagrywanie zajmuje nam około godziny, no może troszeczkę więcej. Wcześniej przygotowujemy sobie jeszcze pytania i informacje.


Jakub: Po nagraniu staram się zmontować materiał w taki sposób, żeby wyciąć wszelkiego rodzaju dźwięki zewnętrzne, pauzy czy nawet chrząknięcia (śmiech). Chcemy, żeby podcast pełnił funkcje edukacyjną, dlatego próbujemy podejść do tego profesjonalnie.


Redakcja: Zakładacie, że program ma być cykliczny. Zastanawialiście się już na kolejnymi odcinkami? O czym chcielibyście w nich porozmawiać?

 

Jakub: Tak, premiery planujemy na czwartki o 9:00. W następnym programie będziemy chcieli porozmawiać też o pszczołach samotnych. Muszę jednak przyznać, że choć podchodzimy do tego spontanicznie, to chcemy zrobić minimum 10 odcinków. Za cel obraliśmy sobie, żeby powiedzieć o wielu pospolitych gatunkach pszczół w Polsce. Przypomnę, że w naszym kraju mamy ich niecałe 500, w tym część chronionych, ale na pewno porozmawiamy tez o innych stworzeniach towarzyszących - pasożytach, bakteriach i różnych innych organizmach symbiotycznych.


Efekty sąsiedzkiej pracy Kuby i Franciszka można śledzić TUTAJ

 

artyłuł redakcji serwisu informacyjnego "Panorama - Informacje z Regionu"

chcesz zgłosić nam interesujący temat? Napisz do nas: redakcja@telkab.pl