facebook

Jak to jest z tymi maseczkami?

Jeszcze dwa tygodnie temu nikt by nie pomyślał, że temat „miejskich maseczek” może być aż tak polaryzujący. Przypomnijmy. Pod koniec zeszłego tygodnia Prezydent Paweł Makuch wraz z Strażą Miejską rozdawał pruszkowianom maseczki w kolorystyce loga miasta. Pierwotnie akcja była odbierana z entuzjazmem. Pozytywne reakcje można było zaobserwować zarówno w Internecie, jak i na ulicach miasta.

 

Jak się okazało czar prysł po bliższym zapoznaniu się maseczką. Wielu mieszkańców zarzuca urzędowi, że maseczki z poliestru (jak twierdzą) nie są w stanie nikogo zabezpieczyć. Wielu z nich podkreślało także, że jednowarstwowa maseczka, w żadnym przypadku nie służy ochronie. Pojawiły się nawet głosy, że zamiast zamawiania maseczek, urząd powinien wesprzeć grupy mieszkańców, które same je szyją i przekazują później szpitalom. O jednej z takich akcji pisaliśmy tutaj.


Ostatnio pomocy szpitalowi na wrześnie udzielił Powiat Pruszkowski, który przekazał personelowi medycznemu placówki specjalistyczne przyłbice ochronne.

 

Jak się okazuje, to nie koniec maseczkowych doniesień z urzędu miasta. Niedawno Prezydent Pruszkowa na swoim Facebooku ogłosił, że zgłosił nasze miasto do akcji „Maseczki dla Polski”. Wspomniany post można zobaczyć tutaj. Pierwszego kwietnia oficjalna strona Urzędu Miasta, poinformowała o oczekiwaniu na kolejną dostawę miejskich maseczek.

 

O maseczkach - ogólnie - porozmawialiśmy ze specjalistą epidemiologiem - Rafałem Halikiem.

 


Redakcja: Co Pan sądzi o maseczkach rozdawanych przez Miasto Pruszków?

 


Rafał Halik: Nie znam się na ich jakości. Zabrakło mi natomiast tylko komentarza jak tych masek używać. To jest bardzo istotne. Źle używana maska, nieodpowiednio zdejmowana może się stać zarzewiem różnych patogenów, które mogą zaatakować układ oddechowy i nie tylko chodzi o koronawirusa ale i grypę oraz przeziębienia.

 

Redakcja: Czy jednowarstwowa maseczka w jakikolwiek sposób jest wstanie nas zabezpieczyć?

 

Rafał Halik: Jakąś wartość ma, ale przez krótki moment co zresztą piszą spece z ECDC. Nie widziałem tych maseczek pruszkowskich. Przestrzegam tez przed noszeniem wielokrotnym takiego środka, bo może to przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Bardziej wyspecjalizowana maseczka chirurgiczna powinna być noszona do 1 godziny a potem nadaje się na śmietnik. Chyba z większym entuzjazmem bym powitał wysyłkę do mieszkańców nawet po kilka sztuk masek chirurgicznych ze szkoleniem jak ich używać, jak zdejmować i w których sytuacjach używać. Mam na myśli oczywiście certyfikowane maseczki chirurgiczne. Myślę, że decydenci mieli dobre chęci, ale lepiej nie promujmy tych masek wielorazowych.

 

Pamiętajmy jednak, że według informacji sanepidu, maseczki powinny nosić osoby chore. Ze względu na tempo, w którym rozwija się epidemia i informacji specjalistów mówiących, że szczyt zachorowań dopiero przed nami, zaleca się jednak noszenie maseczek nawet przy lekkim przeziębieniu. Z wytycznymi Konsultanta Krajowego ds. Chorób Zakaźnych w sprawie maseczek można zapoznać się tutaj.

Zapraszamy również do obejrzenia obszernej rozmowy na temat stanu epidemii z Agatą Wolską - Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym, w której poruszany jest też temat maseczek - tutaj 

 

artykuł redakcji serwisu informacyjnego "Panorama - Informacje z Regionu"

chcesz zgłosić nam interesujący temat? Napisz do nas: redakcja@telkab.pl