facebook

W tym roku inaczej

Za naszymi oknami już nie tylko kalendarzowa wiosna. Jednak tegoroczny 21 marca wyglądał nieco inaczej niż normalnie. Klub małego ekologa z Szkoły podstawowej nr 2 w Pruszkowie, nie przeszedł ulicami miasta z ekomarzanną w stronę urzędu miasta, a rodzice z dziećmi, nie wyszli licznie na spacery w poszukiwaniu wiosny. Między innymi dlatego redakcja Panoramy, zdecydowała się na nagranie obrazujące pierwsze jej oznaki w Pruszkowie [obejrzyj tu]. Z czym właściwie wiąże się powitanie wiosny i skąd biorą się te zwyczaje? Porozmawialiśmy o tym z etnologiem - Ireną Domańską-Kubiak.

 

Irena Domańska-Kubiak: Obrządek topienia marzanny ma oczywiście podłoże bardzo stare. Słowiańskie. Wierzono, że takie wypędzenie zimy przyspieszy nadejście wiosny. Robiono kukłę ze słomy, szmatek i ze śpiewem wynoszono ją poza granice wsi. Jeżeli w okolicy była rzeka, to wrzucano ją tam. Jeżeli nie, to wtedy była palona. Na początku marca obchodzony jest dzień świętego Grzegorza. Właśnie z tamtych czasów pochodzi, trochę już zapomniane przysłowie - na świętego Grzegorza, zima idzie do morza.


Wiosny jednak nie wita się jedynie w Polsce. Poniżej ciekawe obchody z innych części świata.


Chiny

Powitanie wiosny w Chinach, to Lap Chun, a odbywa się ono w wigilię Nowego Roku. Przyjęło się, że święto trzeba spędzić razem z rodziną. W tym czasie wszyscy wręczają sobie monety szczęścia, wróżą oraz jedzą rytualne potrawy.


Bułgaria

Tutaj obchodzi się Baba Marta. Święto odbywa się 1 marca. Bułgarzy świętują wręczając sobie białe i czerwone amulety, mają on przekonać złą czarownicę, aby nie wydłużała zimy. Warto jednak zaznaczyć, że według innych źródeł czerwień ma symbolizować przelaną krew bułgarskich wojowników, a biel blade twarze czekających na nich żon.


Hiszpania


Las Fallas odbywa się między 14 a 19 marca. Jest to stara hiszpańska tradycja. Obchody opierają się o palenie wielkich figur z papier mâché, jest to twardniejąca po wysuszeniu masa z papieru. Tradycja związana jest ze św. Józefem, patronem cieśli. To właśnie gildia rzemieślników zapoczątkowała obchody tego święta.

 

artykuł redakcji serwisu informacyjnego "Panorama - Informacje z Regionu"

chcesz zgłosić nam interesujący temat? Napisz do nas: redakcja@telkab.pl