facebook

Niebiesko, ale inaczej

Rok temu ulicami Pruszkowa po raz ósmy przeszedł „Błękitny Spacer dla Autyzmu”. Nie inaczej miało być w tym roku.  Niestety pandemia koronawirusa uniemożliwiła organizację wydarzenia. Błękitne Spacery w Pruszkowie odbywają się w ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, obchodzonego rokrocznie 2 kwietnia. Głównym organizatorem pruszkowskich obchodów jest Szkoła Podstawowa dla Dzieci z Autyzmem „Przylądek”.

 

Kilka słów na ten temat opublikował na swojej stronie Starosta Pruszkowski - Krzysztof Rymuza. W jego fejsbukowej wypowiedzi czytamy:

 

„Szanowni Państwo, w rzeczywistości niedotkniętej koronawirusem wyszlibyśmy dzisiaj na ulice Pruszkowa w niebieskim, radosnym korowodzie. Stało się jednak inaczej, mimo żmudnych przygotowań do tego wydarzenia. W obecnej sytuacji, wyznając zasadę #razemalezdalnie chciałbym w wirtualny, symboliczny sposób uczcić Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Nasza solidarność w tej kwestii, mimo epidemii jest bardzo ważna. Dziś jesteśmy ubrani na niebiesko, bo chcemy w podkreślić, że wspieramy osoby zmagające się z autyzmem i nie jesteśmy obojętni! Składam ogromne wyrazy uznania kierownikom, nauczycielom i opiekunom ze wszystkich ośrodków dla osób dotkniętych autyzmem, jak i również rodzicom, rodzinom i organizacjom pozarządowym. Dziękuję!”


O Błękitnym Marszu nie zapomniało także Miasto Pruszków, w którego poście między innymi czytamy:


2 kwietnia w wielu miastach odbywały się marsze i happeningi. W tym roku z uwagi na panującą na całym świecie epidemię koronawirusa w Pruszkowie nie odbędzie się 9. edycja Pruszkowskiego Niebieskiego Spaceru, którego ideą jest kształtowanie postaw szacunku, tolerancji i akceptacji osób z autyzmem. Miejmy nadzieję, że za rok nic nam nie stanie na przeszkodzie, by wziąć udział w tej szlachetnej inicjatywie.


Błękitny Spacer to jednak nie tyko akcja uświadamiająca, to przede wszystkim celebracja szeroko pojętej tolerancji w najlepszym wydaniu. Tak wyglądała zeszłoroczna edycja.

 

Na swoim Facebooku „Przylądek” opublikował kilka faktów dotyczących osób z spektrum autyzmu.


„Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Każda osoba jest indywidualnością, nie ma dwóch takich samych osób z autyzmem.

 

Autyzm towarzyszy osobie przez całe życie, jednak dzięki odpowiedniej opiece i właściwie dobranej terapii można w znaczącym stopniu poprawić jej funkcjonowanie. Im wcześniejsza diagnoza i idąca za nią indywidualna terapia, tym większa szansa na poprawienie jakości życia osób z autyzmem i ich rodzin.


Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w naszym kraju żyje nas, osób z autyzmem, 400 tysięcy. "


Błękitny Spacer, to tylko jedna z wielu akcji organizowanych przez szkołę. Coroczną tradycją są również jasełka wystawiane przez podopiecznych placówki. W tym roku uczniom udało się zaprezentować przedstawienie na wypełnionej po brzegi sali widowiskowej w Centrum Dziedzictwa Kulturowego. Tutaj znajdziecie naszą relację.

 

artykuł redakcji serwisu informacyjnego "Panorama - Informacje z Regionu"

chcesz zgłosić nam interesujący temat? Napisz do nas: redakcja@telkab.pl