facebook

Dozwolona liczba 50 uczestników

Niedawno pisaliśmy o kolejnych ograniczeniach związanych ze zwalczeniem epidemii koronawirusa w Polsce. Jedną ze zmian było ograniczenie liczby osób uczestniczących w obrządkach religijnych do pięciu, nie wliczając kapłanów. Sam zapis wzbudził pozytywne opinie. Część kościołów zdecydowała się nawet na transmisje mszy świętych w Internecie lub lokalnych telewizjach. Na taki zabieg zdecydował się także kościół pod wezwaniem Św. Kazimierza w Pruszkowie. Transmisję na żywo można oglądać na naszej antenie (kanał 13) - plan trasmisji tutaj

 

Jak się okazuje z dnia na dzień zapis mówiący o udziale w mszy maksymalnie 5 osób nie wliczając księży, zmienił się w 50 uczestników, wliczając kapłanów. Zmian dokonano 31 marca, rozporządzeniem Rady Ministrów.

 

Zmiana najprawdopodobniej została wprowadzona ze względu na zbliżającą się Wielkanoc, przypomnijmy, że jest najważniejsze święto w obrządku katolickim.

 

Uaktualniony przepis ma wejść w życie z dniem 12 kwietnia, będzie obowiązywał do odwołania:

 

„Ograniczenia (…) polegają na obowiązku zapewnienia, aby w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, na danym terenie lub w danym obiekcie znajdowało się łącznie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń, nie więcej niż 50 osób, wliczając w to uczestników i osoby sprawujące kult religijny lub osoby dokonujące pochowania lub osoby zatrudnione przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu – w okresie od dnia 12 kwietnia 2020 r. do odwołania”

 

Eksperci apelują - dużo osób obawia się zaplanowanych na 10 maja wyborów, a tak naprawdę z epidemiologiczną bombą będziemy mieć odczynienia na niecały miesiąc przed wybraniem się do urn.

 

Rozporządzenie Rady Ministrów mija się także z informacjami, które dochodzą do nas z Ministerstwa Zdrowia. Szef resortu - Łukasz Szumowski - od dawna przestrzega, że pik zakażeń koronawirusem jest jeszcze przed nami, tym samym zachęcając obywateli do pozostania w domach i opuszczania ich tylko w wyjątkowych sytuacjach.

 

My natomiast zapraszamy naszych widzów przed odbiorniki (kanał 13) w każdą niedzielę o 18:00, o tej samej godzinie również w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego i Poniedziałek Wielkanocny. 

 

artykuł redakcji serwisu informacyjnego "Panorama - Informacje z Regionu"

chcesz zgłosić nam interesujący temat? Napisz do nas: redakcja@telkab.pl