facebook

Zapoznaj się z nowymi zasadami

Od 1 kwietnia zaczną obowiązywać nowe, rządowe obostrzenia związane ze zwalczaniem pandemii koronawirusa. Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, zaostrzenie przepisów, to konsekwencja między innymi braku dyscypliny epidemiologicznej wśród polaków. Jak wskazał szef rządu poprzednie obostrzenia nie pomogły zastopować rozprzestrzeniania się wirusa, stąd przyszedł czas na radykalne kroki. 

 

Na portalu gov.pl czytamy:

„Żeby opanować rozprzestrzenianie się wirusa w Polsce, jesteśmy zmuszeni podjąć kolejne kroki. Większość Polaków stosuje się do wydawanych zaleceń, jednak wciąż zdarzają się sytuacje, które narażają nas wszystkich na ryzyko zarażenia. Przykłady z innych krajów pokazują, że kluczem do ograniczenia zakażeń jest maksymalne ograniczenie kontaktów. Za wszelką cenę musimy zahamować tempo, w jakim dochodzi do dalszej transmisji wirusa. Bądźmy ostrożni i stosujmy się do nowych zasad!”

 

Co w takim razie obejmą nowe zasady?

 

Ograniczenie liczby klientów w sklepach, na targach, na poczcie - wedle nowych rozporządzeń w sklepach będą mogły przebywać maksymalnie 3 osoby na kasę. Na targach trzech klientów na jedno stanowisko. W przypadku poczt będzie obowiązywała zasada: dwie osoby na jedno okienko. Zakupów będzie można dokonać tylko w jednorazowych rękawiczkach. Sklepy budowlane natomiast będą zamknięte w weekendy.


Zamknięcie branży hotelowej i miejsc noclegowych - wymienione miejsca będą mogły funkcjonować tylko w przypadku przebywania w nich osób w kwarantannie, izolacji lub personelu medycznego. W tym przypadku przepisy zaczął obowiązywać od 2 kwietnia. Z usług w branży hotelarskiej będą mogli skorzystać osoby w delegacjach, które w ten sposób wykonują swoje obowiązki zawodowe.

 

Automatyczna kwarantanna dla bliskich osób w kwarantannie - przepis wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia. Jeżeli jeden z naszych domowników został poddany kwarantannie z powodu powrotu z zagranicy lub kontaktu z zarażonym, my też zostaniemy automatycznie jej poddani.

 

Zawieszenie zabiegów rehabilitacyjnych i zamknięcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich - rehabilitacje i masaże zostają zawieszone zarówno w firmach prywatnych i placówkach publicznych. Wyjątkiem będą sytuacje, w których rehabilitacja jest niezbędna do utrzymania zdrowia pacjenta. Salony kosmetyczne i fryzjerskie zostają natomiast zamknięte permanentnie. Usług nie będzie można świadczyć nawet poza salonami.

 


Osoby poniżej 18. roku życia mają zakaz opuszczania domu bez opieki osoby pełnoletniej - jest to najprawdopodobniej największe obostrzenie. Dla osób dorosłych przepisy pozostają bez zmian. Mogą przemieszczać się jedynie w przypadkach: dojazdu do pracy, wolontariatu na rzecz walki z koronawirusem i załatwiania spraw niezbędnych do życia.


Wprowadzono również: zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich, minimalną odległość między pieszymi, która wynosi 2 metry (nie dotyczy rodzica z dzieckiem), pracę zdalną w urzędach z wyjątkiem czynności, których powodzenie nie gwarantuje praca zdalna, limit pasażerów również pojazdach 9+.

 

Od 2 kwietnia pracodawcy będą musieli stosować się do wymienionych zasad: stanowiska pracy oddalone od siebie od co najmniej 1,5 metra, pracownicy natomiast będą musieli używać rękawiczek i również mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

 

artykuł redakcji serwisu informacyjnego "Panorama - Informacje z Regionu"

chcesz zgłosić nam interesujący temat? Napisz do nas: redakcja@telkab.pl