facebook

Co dalej?

W poniedziałkowy poranek Minister Zdrowia Łukasz Szumowski był gościem rozmowy w radiu RMF FM. W rozmowie z Robertem Mazurkiem, szef resortu zdrowia poinformował, że planowane jest powolne odmrażanie gospodarki. Miałoby to nastąpić już od 19. kwietnia, na konkretne odpowiedzi jednak trzeba będzie poczekać. Szumowski zaznaczył także, że w ciągu jednego do dwóch dni, ze względu na zastój gospodarczy Polska traci około 10 miliardów złotych.

 

W trakcie wywiadu poruszono także temat zamknięcia oświaty. Minister poinformował, że rząd bacznie obserwuje sytuacje w innych krajach europejskich. Zapowiedział, że brana jest pod uwagę opcja otwarcia szkół w rejonach, w których liczba zakażonych COVID19 jest niska. Wcześniej redaktor mazurek wspomniał o niemieckim pomyśle otwarcia placówek edukacyjnych tylko dla najważniejszych zajęć.


Na pytanie o zasadność zakrywania twarzy, Szumowski bez większego zaskoczenia odpowiedział, że taka praktyka ma na celu zminimalizowanie rozprzestrzeniania bakterii przez osobę noszącą chociażby maseczkę. Poinformował - maseczka nie zabezpiecza nas przed zarażeniem, blokuje natomiast możliwość zarażenia innej osoby. Na pytanie o zakrywanie twarzy na przykład w biurach, powiedział, że zaleca się pracę zdalną, w przypadku firm, które nie mogą sobie na to pozwolić można przemyśleć zakrycie twarzy.

 

Minister Zdrowia zapowiedział również, że możemy zapomnieć o takich wakacjach jak do tej pory:

 

„O takich wakacjach, jak sobie wyobrażaliśmy, możemy zapomnieć. Nie ma żadnych danych, że epidemia wygaśnie z powodu lata. Na świecie, gdzie mamy znacznie wyższą temperaturę, dużo słońca, wirus jest obecny, nie podejrzewam, żeby czerwiec, lipiec miał zlikwidować go, będziemy się z nim borykać przez rok, dłużej. Możemy zakładać, że kolonii i obozów (wakacyjnych) nie będzie”

 

Jeżeli prognozy Ministra Szumowskiego się potwierdzą, pod znakiem zapytania stanie także organizacja największych festiwali muzycznych, które od lat stanowią jedną z wakacyjnych rekreacji. Szacuje się, że na samym gdyńskim „Openerze” w trakcie dnia przewija się ponad 100 tysięcy osób.


 

artykuł redakcji serwisu informacyjnego "Panorama - Informacje z Regionu"

chcesz zgłosić nam interesujący temat? Napisz do nas: redakcja@telkab.pl