facebook

Zamknięta oświata i co dalej?

Decyzją Ministra Edukacji, zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach oraz placówkach oświatowych, potrwa do 25 marca. Nie wiadomo jednak czy obecna sytuacja się nie wydłuży.

 

Z całkowitym zamknięciem jednostek dydaktycznych mamy do czynienia od poniedziałku. Nie da się ukryć, że przełom marca i kwietnia to istotny czas dla ósmoklasistów, a przede wszystkim dla maturzystów, którzy tradycyjnie swój rok szkolny kończą na chwilę przed weekendem majowym.

 

Aneta Rosłoń-Nowak - naczelnik Wydziału Edukacji w pruszkowskim magistracie - informuje, że zgodnie z ustaleniami MEN, dyrektorom szkół zostało zalecone wprowadzenie nauczania zdalnego. Rodzice informację o niezbędnych materiałach naukowych powinni otrzymywać za pośrednictwem dziennika internetowego.

Jak się okazuje wachlarz zajęć zdalnych jest całkiem pokaźny. Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej, nauczyciele i rodzice mogą zapoznać się z rekomendowanymi „Lekcjami z Internetu”. Warto również wspomnieć o sieciowych platformach, prowadzonych przez wydawnictwa edukacyjne, które również cieszą się popularnością wśród pedagogów.

 

Pomysły na organizację czasu wolnego dla uczniów płyną również z internetowych przekazów instytucji kultury. Lokalnym Przykładem jest Młodzieżowy Dom Kultury w Pruszkowie, który regularnie publikuje „POMYSŁ NA DZIŚ”.

MDK Pruszków:

POMYSŁ NA DZIŚ:

Herbaciany zamek

- narysuj szkic zamku ołówkiem według własnego pomysłu

- zamocz wykorzystane torebki herbaty i spróbuj posłużyć się nimi jak pędzlami zamoczonymi w farbie

- spróbuj uzyskać różne nasycenia herbacianego koloru na kartce

 

Z ciekawą propozycją dla nieco młodszych wyszła Biblioteka Publiczna im. Wacława Wernera w Brwinowie.

Biblioteka Publiczna im. Wacława Wernera w Brwinowie:

Kochani, jest nam bardzo przykro, że nie możecie przychodzić do nas na Wieczór z bajką, pomyśleliśmy więc, że trzeba coś zrobić aby bajki przyszły do Was.
Wezwaliśmy na pomoc psa Lutka  i zapraszamy Was co dzień na Facebooka do słuchania nowej bajeczki! 

biblioteka na bajeczki zaprasza tutaj

 

Małgorzata Widera - przewodnicząca Komisji Oświaty Kultury i Sportu z ramienia rady miasta Pruszkowa zaprosiła wszystkich nauczycieli do dedykowanej grupy FB - FORUM NAUCZYCIELI z Pruszkowa oraz powiatu pruszkowskiego - na której można się wymieniać między sobą pomysłami, technikami i poradami dotyczącymi zdalnego nauczania. Ma to pomóc w wypracowaniu ciekawych i sprawdzonych zajęć.


Mimo wszystko wiele osób zadaje pytanie, czy zawieszenie zajęć nie opóźni zakończenia roku szkolnego?


Naczelnik pruszkowskiego Wydziału Edukacji Aneta Rosłoń-Nowak, poinformowała, że trudno jest dzisiaj o tym mówić, ponieważ sytuacja jest dynamiczna. Zaznaczyła jednak, że ostateczna decyzja dotycząca przełożenia roku szkolnego pozostanie w gestii Ministerstwa Edukacji.

 

artyłuł redakcji serwisu informacyjnego "Panorama - Informacje z Regionu"

 

chcesz zgłosić nam interesujący temat? Napisz do nas: redakcja@telkab.pl