facebook

Zmiany w diagnozowaniu

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował i wprowadzeniu zmian w diagnozowaniu potencjalnego zakażenia koronawirusem. Obecnie podstawą do badania nie zawsze będzie kontakt z zakażonym COVID-19 czy powrót z zagranicy. 

Osoby w stanie zagrożenia życia lub zdrowia, objawiające niewydolność oddechową będą traktowani jako potencjalnie zakażeni koronawirusem.

Za grupę niezbędną obecnie dla funkcjonowania państwa uznano personel medyczny. Dla bezpieczeństwa tych osób wdrożona została tak zwana szybka ścieżka diagnostyczna.

W sytuacji kontaktu medyków z zakażonym, procedury pozostają takie same. Medyk, który po kontakcie z chorym nie okazuje żadnych objawów zostaje wysłany na siedmiu dniową kwarantannę. Później ma nastąpić pobranie wymazu w celu wykonania badania.

Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bodnar, poinformował, że badania siódmego dnia od kontaktu są najrzetelniejsze. Wtedy możliwe jest wykluczenie fałszywie ujemnego testu, spowodowanego niskim poziomem namnożenia się koronawirusa.

 

artykuł redakcji serwisu informacyjnego "Panorama - Informacje z Regionu"

chcesz zgłosić nam interesujący temat? Napisz do nas: redakcja@telkab.pl