facebook

Nie będzie maseczek dla mieszkańców

Gmina Brwinów poinformowała, że nie planuje pozyskiwać w najbliższym czasie maseczek dla mieszkańców. Jak zaznacza ratusz - w swojej decyzji kierował się rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego. Według urzędu zyskujące na popularności maseczki wielorazowe nie są wstanie zagwarantować skutecznej ochrony przed zakażeniem się koronawirusem, dając mieszkańcom fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Na stronie Gminy czytamy:

 

„Noszenie maseczek ochronnych ma sens w kilku przypadkach. Dotyczy to osób kaszlących, mających objawy COVID-19, które dzięki maseczkom w mniejszym stopniu rozpylają wirus w powietrzu – takie osoby nie powinny jednak udawać się w maseczce po zakupy czy na spacer, lecz izolować się od innych ludzi, kontaktując się w razie pogorszenia stanu zdrowia telefonicznie z lekarzem lub infolinią 800 190 590. Drugą grupą ludzi są osoby opiekujące się chorymi, trzecią – służba zdrowia.”

 

W ostatnim czasie na temat wielorazowych maseczek rozmawialiśmy z epidemiologiem Rafałem Halikiem (cały artykuł z wywiadem można znaleźć tutaj). 


„Przestrzegam tez przed noszeniem wielokrotnym takiego środka, bo może to przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Bardziej wyspecjalizowana maseczka chirurgiczna powinna być noszona do 1 godziny a potem nadaje się na śmietnik.”

 

Burmistrz Brwinowa Arkadiusz Kosiński zakomunikował również, że nie podejmie kroków mających na celu masowego gromadzenia maseczek, ponieważ chce zastosować się do apelu prezesa Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych o nie magazynowanie asortymentu medycznego. Dzięki temu w niezbędny sprzęt będą mogły zaopatrzyć się służby medyczne, które od conajmniej dwóch tygodni informują o jego braku.

 

Magistrat podjął jednak kroki prewencyjne zgłaszając gminę do ogólnopolskiej akcji „Maseczki dla Polski”.

 

„Gmina Brwinów obecnie zgłosiła zapotrzebowanie na kilkaset maseczek w ramach akcji „Maseczki dla Polski” z myślą o ewentualnym pogorszeniu się sytuacji w przyszłości – będzie to dodatkowe doposażenie dla Środowiskowego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz trzech domów pomocy społecznej, które funkcjonują na terenie gminy.”

 

artykuł redakcji serwisu informacyjnego "Panorama - Informacje z Regionu"

chcesz zgłosić nam interesujący temat? Napisz do nas: redakcja@telkab.pl