facebook

W tym szczególnym dniu ...

7 kwietnia świętowaliśmy Światowy Dzień Zdrowia i Dzień Pracownika Służby Zdrowia. To właśnie medycy w dobie epidemii koronawirusa często narażają swoje życie i zdrowie, aby nieść pomoc potrzebującym. Pracowników pruszkowskich służb medycznych na co dzień wspiera grupa mieszkańców działających pod nazwą „Widzialna Ręka”, dostarczając do szpitali we współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami ciepłe posiłki.

 

O samej akcji można przeczytać w naszym artykule „Społeczna pomoc w trudnym czasie”

 

3 kwietnia Agnieszka Kowalska - na co dzień studentka i warszawianka - postanowiła zorganizować ogólnopolską akcję „Brawa dla Medyków” i zachęcić ludzi z całego kraju do codziennego nagradzania personelu medycznego brawami. Zaciekawieni akcją postanowiliśmy skontaktować się z pomysłodawczynią.

 

Redakcja: Jesteś inicjatorką akcji "Brawa dla Medyków", powiedz nam, co stało się przyczynkiem do utworzenia wydarzenia?


Agnieszka Kowalska: Niecałe trzy tygodnie temu wylądowałam na domowej kwarantannie, co sprzyjało śledzeniu aktualności, czytaniu artykułów i relacji z różnych frontów walk z koronawirusem. Trafiłam na wiele wypowiedzi osób zatrudnionych w służbie zdrowia, które mocno mnie poruszyły. Ze wszystkich stron dochodziły do mnie informacje o różnych inicjatywach solidarnościowych, niestety będąc na kwarantannie trudno było mi aktywnie je wesprzeć. Nie każdy może sobie pozwolić na dołączenie do praktycznej inicjatywy wsparcia pracowników służby zdrowia takiej jak zbiórki pieniędzy na niezbędne wyposażenie placówek medycznych, posiłek dla lekarza, szycie masek dla medyków, a bardzo chce wyrazić swoją wdzięczność, nawet w symboliczny sposób. Uznałam, że brakuje takiej symbolicznej inicjatywy. Trzy tygodnie temu, gdy mieszkałam jeszcze we Francji, a rozwój epidemii wirusa był tam już na znacznie bardziej zaawansowanym etapie niż w Polsce, pewnego wieczora słyszałam gromkie brawa trwające około minuty. Do braw dołączyły syreny karetek. Miałam autentycznie ciarki na plecach. Podczas tej jednej minuty w ciągu dnia większość mieszkańców Paryża skupiona była na podziękowaniu tym, którzy właśnie kończą swoje dwunastogodzinne zmiany, przełamują własne lęki, aby pokonać tę zarazę. Obecnie brawa wybrzmiewają codziennie, nie tylko w Paryżu, ale w różnych miastach Włoch czy Wielkiej Brytanii. Uważam, że to wspaniała inicjatywa, bardzo wzruszająca i chciałabym, aby moje miasto, a mam nadzieję, że również Powiat Pruszkowski również się do niej dołączy.


Redakcja: Co należy zrobić, żeby włączyć się w akcję, bo wiemy, że może w niej wziąć udział każdy?


Agnieszka Kowalska: Wyjść na balkon, otworzyć okno i bić brawo o godzinie 20:00, a wszystko po to, by wyrazić wdzięczność całemu personelowi medycznemu i służbie zdrowia. Oczywiście robimy to tak aby usłyszeli sąsiedzi i się przyłączyli.


Redakcja: Czy dostałaś już jakiś odzew od medyków z reakcjami na akcję?

 

Agnieszka Kowalska: Dostaje wiele niezwykle ciepłych komentarzy od osób, którym wysyłałam zaproszenia do wzięcia udziału w wydarzeniu - bo to jeden z głównych kanałów promocji inicjatywy. Jedna z koleżanek, której brat jest ratownikiem medycznym powiedziała, że sama chciała coś takiego zorganizować. Z innej strony spływają słowa wdzięczności, że takie rzeczy są nagłaśniane i nadziei, że wspólnymi siłami zatrzymamy zarazę. Głęboko wierzę, że fala ciepła od społeczeństwa jest ogromnie ważna!

 

Redakcja: 7 kwietnia obchodzimy narodowy dzień zdrowia i dzień pracownika służby zdrowia, co powiedziałabyś medykom, którzy dzień w dzień ratują ludzkie życia w dobie pandemii koronawirusa?


Agnieszka Kowalska: Nie czuję się odpowiednią osobą, aby powiedzieć im cokolwiek innego niż zwyczajne dziękuję.

 

Mieszkańców naszego regiony gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w akcji, więcej informacji dotyczących akcji „Brawa dla Medyków” znajduje się tutaj 

 

artykuł redakcji serwisu informacyjnego "Panorama - Informacje z Regionu"

chcesz zgłosić nam interesujący temat? Napisz do nas: redakcja@telkab.pl