facebook

1.Zasięg Wi-Fi

 

Zaczynając od teorii, nie istnieje pojęcie "mocniejszy" sygnał Wi-Fi z powodu rozporządzenia  z dnia 24 października 2005 roku określa wartości maksymalnej mocy przy korzystaniu z sieci Wi-Fi dla sieci domowych.

- częstotliwości 2,400 - 2,4835 GHz z mocą nie przekraczającą 100 mW e.i.r.p. (20dBm)
- częstotliwości 5,150 - 5,350 GHz z mocą nie przekraczającą 200 mW e.i.r.p. (23dBm).Wpływ na zasięg mają  przeszkody fizyczne jak i inne sieci bezprzewodowe.


Poniżej przykładowe przeszkody fizyczne, które mają wpływ na zasięg Wi-Fi:Prosimy pamiętać, żeby ustawić Router/Modem w miejscu, w którym urządzenie będzie mógł "oddychać", czyli w przewiewnym miejscu oraz DALEKO OD INNYCH URZĄDZEŃ ELEKTRYCZNYCH - to też ma wpływ na działanie samej sieci bezprzewodowej!


Wpływ sieci bezprzewodowych "sąsiedzkich" na zasięg:

Gdy przykładowo włączymy sobie przykładowo program (dla PC inSSIDer, dla Androida Wifi Analyzer), można zauważyć sporo sieci wifi sąsiedzkich.


(zdjęcie poglądowe programu Wifi Analyzer)

W programach tego typu widzimy każdą sieć wifi, które znajdują się w pobliżu (oprócz sieci ukrytych).

Przy 2.4Ghz mamy dostępność kanałow od 1 do 13 (w Polsce). Nie wszystkie urządzenia obsługują kanały 12 oraz 13.

Istotne jest, żeby nasza sieć Wi-Fi nie była na tym samym kanale z siecią która ma podobny sygnał do naszego. 
czym mniej dBm na minusie - tym lepszy sygnał ma dana sieć (tym wyższa amplituda na wykresie).

W skrócie mówiąc, jeżeli Router stoi w przedpokoju a chcemy korzystać, 3 pokoje dalej, musimy uwzględnić jakie sieci są w pokoju w, którym najczęściej korzystamy z sieci Wi-Fi, oraz ustawić kanał najbardziej oddalony od sieci sąsiedzkich, które mają mocny sygnał.

 

2. Prędkość internetu po Wi-Fi

 

-Dlaczego moja prędkość Wi-Fi jest słaba?

Przy połączeniu Wi-Fi - musimy pamiętać, że jest to połączenie bezprzewodowe, w blokach sieci bezprzewodowych jest dużo, po części należy się ustosunkować z podpunktem 1, ilość sieci jak i odległość ma znaczenie.

Bardzo dużo routerów  ma na pudełku podaną piękną okrągłą liczbę "300Mb/s WIFI".

ale co to właściwie znaczy? 

przyjżyjmy się jakie standardy wi-fi są najczęściej spotykane :

802.11a – do 54 Mb/s częstotliwość 5 GHz;
802.11b – 11 Mb/s częstotliwość 2,4 GHz
802.11g – 54 Mb/s częstotliwość 2,4 GHz,
802.11n – 300 Mb/s (przy szerokości pasma 40Mhz)
802.11ac – do 1 Gb/s i więcej, w zależności od MIMO

300Mb/s to tylko "standard", i nie za dużo ma wspólnego z rzeczywistą przepustowością.

Jak widać, na pudełku piękny napis 300Mb/s to nic innego jak po prostu obsługa standardu N, w rzeczywistości domyślnie router ma włączoną szerokość pasma 20Mhz, co daje nam tak na prawdę negocjację na poziomie około... 150Mb/s! A w rzeczywistości prędkość przy dobrych warunkach będzie oscylować w około 60Mb/s, w blokach przy dużej ilości sieci prędkość może być czasami nawet mniej niż 10Mb/s.

Prędkośc można poprawić stosując się do podpunktu 1 (czyli zasięgu), to też ma wpływ na działanie sieci, to, że urządzenie wskazuje pełny zasięg, nie oznacza, że jest on bez "wad".

-Co mam zrobić jak mam internet 200Mb/s i CHCĘ mieć 200Mb/s !?

w standardzie N (2.4Ghz) osiągnięcie 200Mb/s jest możliwe ale tylko w przypadku od MIMO 3x3 w górę.

Na pomoc przychodzi częstotliwość 5Ghz, która cechuje się większa przepustowością i szerokością pasma (w standardzie N 40Mhz, w AC 80Mhz).  Przy standardzie N 5Ghz (np. nasz modem kablowy) mimo, że jest to MIMO 2x2, bez problemu można osiągnąć wynik oscylujący prędkość 200Mb/s.

5Ghz nie jest tak popularnym standardem, ma słabszy zasięg ale mimo tego uzyskuje większą sprawność.

Należy pamiętać, że karta sieciowa w np. komputerze/telefonie też musi mieć odpowiednią karte sieciową oraz odpowiednie anteny, by odebrać wspomniane prędkości!

-Ale co to jest to MIMO?

Prostym językiem, jest to kilka "strumieni" na raz, można powiedzieć, że są to "sumowane dwa sygnały (w przypadku mimo 2x2)"

Istnieją nawet routery MIMO 4x4, lecz należy pamiętać, że żeby wykorzystać potencjał takiego routera należy mieć kartę sieciową, które też ma takie MIMO.